Marek Was (monitoring)

Czy monitoring IP jest nam niezbędny?

Wielu z nas niepokoi się w dwudziestym pierwszym wieku o bezpieczeństwo swoje, jak i swoich bliskich, co też w większym stopniu nikogo dziwować nie powinno. Nie da się przecież zataić, iż do rabunków czy napadów dochodzi dzisiaj naprawdę często. Na całe szczęście są metody na to, żeby przed takimi agresorami się chronić, a przynajmniej zabezpieczyć. W wypadku budynków prywatnych stosunkowo często efektywne będą wszelkie systemy alarmowe, które swoją drogą cieszą się dość sporą popularnością. Na tym mimo wszystko możliwości się nie kończą. Nie zapomnijmy również i o monitoringu, który jest jeszcze lepszy i zarazem powszechniejszy. Wszystko dlatego, że kuratela przy wykorzystaniu do tego monitoringu jest najefektywniejsza i trudno dzisiaj wynaleźć coś tak samo porządnego.

Czym jest monitoring wizyjny?

Jak nie trudno się domyślić podgląd TV to w rzeczywistości kamerki, które rejestrują obraz filmowy. Te mogą być dzisiaj zlokalizowane zarówno w obrębie budynków, jak i na zewnątrz. Asortyment kamerek jest dzisiaj naprawdę duży, a w związku z tym odnalezienie czegoś w sam raz do swej posiadłości jakimkolwiek problemem nie będzie. Również jeśli nie będziemy mieć na ten temat rozległej wiedzy. W takim przypadku zawsze o wsparcie poprosić można fachowca z firmy np. elc-s.eu, która poszczególne elementy będzie nam montować.

Analogowy i internetowy

Wspominając o monitoringu wizyjnego, przede wszystkim wypada zauważyć, iż podzielić możemy go na dwa podstawowe rodzaje, a więc monitoring IP a także analogowy. Rzecz jasna są jeszcze moduły pośrednie, lecz bazujące na dwóch powyższych. Jakie w związku z tym występują między nimi różnice?

Tych jest rzecz jasna parę. Największą wydaje się to, że monitoring IP jest monitoringiem globalnym. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że przy tym układzie dostęp do niego będziemy mieli z każdego miejsca na ziemi. W związku z tym w takim przypadku obraz wizyjny z kamerek rejestrować jesteśmy w stanie nie tylko bezpośrednio na monitorze, który go rejestruje, ale też na drugim końcu ziemi, gdzie jedynie powiążemy się z internetem. Co istotniejsze nie jest nam do tego niezbędny komputer. Równie dobrze można się z takim układem połączyć, wykorzystując do tego tablet bądź smartfon, a więc dwa sprzęty mobilne, które w dobie XXI wieku w zasadzie towarzyszą nam już dwadzieścia cztery godziny.

Odmiennie wygląda to przy systemach analogowych, gdzie niestety tej możliwości nie ma. Nic w związku z tym dziwnego, że o znacznie powszechniejszą formą, jest ta pierwsza. Nie da się przecież ukryć, że monitoring IP to znacznie większy komfort.

Budynki prywatne i publiczne

Monitoringu IP nie sposób też sprowadzać jedynie do domów mieszkalnych. tak naprawdę o wiele częściej te układy wynajdziemy w firmach. To właśnie właściciele firm w trosce o własne mienie zadecydowali się na taki monitoring IP i wyszło im to na dobre. Tym bardziej że przełożyło się to także na wydajność ich pracowników, którzy muszą mieć świadomość, iż są obserwowani, a wskutek tego pracują żwawiej i bardziej się do tej pracy przykładają.

Podsumowując, na pewno warto się na taki monitoring IP zdecydować. Zarówno w domu, jak i we własnej firmie.